Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

1pasek logo power 2019

To krajowy program finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w całości dedykowany aktywizacji i wsparciu młodzieży. Dzięki porozumieniu podpisanemu w dniu w dniu 13 stycznia pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach oraz Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju będzie on wdrażany także w województwie świętokrzyskim.

Na podstawie Porozumienia Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy została powierzona realizacja działań w ramach Osi Priorytetowej I – Osoby młode na rynku pracy. Na PO WER w województwie świętokrzyskim na lata 2015 – 2020 przeznaczona została kwota 87 011 645 euro. Z programu PO WER będą mogły skorzystać osoby bezrobotne do 29 roku życia, w tym młodzież z tzw. grupy NEET, czyli nie ucząca się i nie uczestnicząca w żadnych szkoleniach.

Celem interwencji jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, które wymagają kompleksowego i zindywidualizowanego wsparcia. Realizatorami będą publiczne służby zatrudnienia i wybrane instytucje zajmujące się aktywizacją młodzieży. Zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, wsparcie dla osób młodych będzie udzielane w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy.

Rola Instytucji Pośredniczącej

Wojewódzki Urząd Pracy jest Instytucją Pośredniczącą, która wykonuje zadania powierzone przez Instytucję Zarządzającą jaką jest Ministerstwo Rozwoju.
Instytucja Pośrednicząca odpowiada miedzy innymi za: wdrażanie poszczególnych działań w ramach programu, przygotowanie na podstawie wytycznych Instytucji Zarządzającej szczegółowych kryteriów wyboru projektów, przygotowanie opisu własnego systemu zarządzania i kontroli, wybór projektów do dofinansowania zgodnie z kryteriami oraz podpisywanie umów z beneficjentami. Zadaniami IP są także: weryfikacja, czy wydatki zadeklarowane przez beneficjentów zostały rzeczywiście poniesione i czy są zgodne z wszystkimi obowiązującymi zasadami, rozliczanie umów z beneficjentami oraz przygotowywanie deklaracji i poświadczenia wydatków w ramach poszczególnych osi priorytetowych/działań, które następnie są przekazywane Instytucji Zarządzającej. Ponadto IP prowadzi kontrole realizowanych projektów i przekazuje wyniki do Instytucji Zarządzającej, przygotowuje sprawozdania z realizacji poszczególnych działań i przekazuje je do Instytucji Zarządzającej oraz prowadzi działania promocyjne i informacyjne. Instytucja Pośrednicząca ma także obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z wdrażaniem programu przez 3 lata od daty jego zamknięcia.

Więcej informacji na temat Programu

Mapa dotacji 

Portal Funduszy Europejskich

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach Arkadiusz Piecyk podpisał porozumienie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pawłem Orłowskim dotyczące realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Uroczyste zawarcie porozumienia miało miejsce w Warszawie 13 stycznia 2015 roku. Na PO WER w województwie świętokrzyskim przeznaczone będzie  87 011 645 euro na cały okres programowania w latach 2014-2020.

001   002

Z programu PO WER będą mogły skorzystać osoby bezrobotne do 29 roku życia, w tym młodzież z tzw. grupy NEET, czyli nie ucząca się i nie uczestnicząca w żadnych szkoleniach. Celem interwencji jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, które wymagają kompleksowego i zindywidualizowanego wsparcia. Realizatorami będą publiczne służby zatrudnienia i wybrane instytucje zajmujące się aktywizacją młodzieży

ciąg_PO_WER_i_UE_kolor.jpg

    W związku z rozpoczęciem procedur wdrażania Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój informujemy, iż istnieje obowiązek dbałości o odpowiednie oznaczanie dokumentów i innych materiałów dotyczących powyższego programu. W związku z przyjęciem programu przez Komisję Europejską zakończył się okres przejściowy w zakresie stosowania oznaczeń, a obowiązujące stały się logotypy dedykowane programowi POWER.
    W najbliższym czasie na naszym serwisie internetowym zostanie uruchomiona podstrona w całości poświęcona Programowi Operacyjnemu Wiedza Edukacja Rozwój. Do tego czasu informacje na temat działań programowych będą publikowane w ogólnych aktualnościach. Poniżej udostępniamy obowiązujące logotypy dotyczące POWER w różnych wariantach graficznych i konfiguracyjnych.

Ciąg PO WER i UE biało-czarny
Ciąg PO WER i UE kolor
logo PO WER biało-czarne - w pionie
logo PO WER biało-czarne - w poziomie
logo PO WER kolor - w pionie
logo PO WER kolor - w poziomie
logo PO WER monochromatyczne - w pionie
logo PO WER monochromatyczne - w poziomie
logo UE biało-czarne - w pionie
logo UE biało-czarne - w poziomie
logo UE i EFS biało-czarne - w pionie
logo UE i EFS biało-czarne - w poziomie
logo UE i EFS kolor - w pionie
logo UE i EFS kolor - w poziomie
logo UE i EFS monochromatyczne - w pionie
logo UE i EFS monochromatyczne - w poziomie
logo UE kolor - w pionie
logo UE kolor - w poziomie
logo UE monochromatyczne - w pionie
logo UE monochromatyczne - w poziomie

Na spotkaniu, które odbyło się 13 lutego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy omówiono szczegółowe zasady, na których już od marca realizowany będzie w naszym regionie Program Operacyjny Wiedza – Edukacja - Rozwój. Przypomnijmy: w latach 2015 – 2020 będzie to główny instrument aktywizujący zawodowo osoby do 29 roku życia, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczególny nacisk zostanie położony na pomoc tzw. młodzieży NEET – niezatrudnionej, nieuczącej się i nieuczestniczącej w kursach i szkoleniach. Wsparcie dla młodych do 29 roku życia udzielane będzie zgodnie ze standardem „Gwarancji dla Młodzieży” co oznacza, że w ciągu 4 miesięcy od momentu rejestracji w urzędzie młody człowiek powinien otrzymać propozycję zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Zgodnie z zapisami POWER Urzędy mają zagwarantować wysoką jakość proponowanego zatrudnienia, co oznacza, że praca, którą podejmie młody człowiek ma spełniać określone warunki. Jeśli będzie to umowa o pracę – ma trwać co najmniej 3 miesiące, w przypadku umów cywilnoprawnych – oferta również powinna być minimum trzymiesięczna, a wartość takiej umowy – równa lub wyższa trzykrotności minimalnego wynagrodzenia. Działania realizowane przez powiatowe urzędy pracy rozpoczynają wdrażanie POWER-a w naszym regionie. W III kwartale 2015 WUP ogłosi konkursy na dofinansowanie projektów, które będą realizowane przez agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe i inne podmioty wyłonione w konkursie.
 
Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój mogą zgłaszać się bezpośrednio do Powiatowych Urzędów Pracy właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

 Dyr-Piecyk-007 1 Dyr-Piecyk-009 1 Dyr-Piecyk-015 1

W Warszawie w Centrum Nauki Kopernik uroczyście otwarto nową Perspektywę Finansową 2014-2020. Gośćmi były między innymi Premier Rządu RP Ewa Kopacz oraz komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska. Województwo świętokrzyskie reprezentowali: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach Arkadiusz Piecyk.
Na lata 2014-2015 Polska ma do wykorzystania 82,5 miliardów euro, czyli ok. 349 miliardów złotych z polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie budżetowej 2007-2013. Do świętokrzyskiego na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego trafi ponad 1,364 mld euro.
Główne cele na jakie przeznaczone będą pieniądze to rozwój infrastruktury transportowej – tutaj przekazane będzie najwięcej środków (115 mld złotych); zmniejszenie dysproporcji rozwojowej pomiędzy najbiedniejszymi i najbogatszymi regionami oraz programy, które na celu będą miały inteligentny rozwój, wsparcie zatrudnienia i aktywizację zawodową osób młodych (55 mld zł).
Decyzje dotyczące Umowy partnerstwa i programów operacyjnych dla polskich regionów wręczały: Komisarz UE ds. polityki regionalnej Corina Cretu oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak. Uroczyste otwarcie nowej Perspektywy Finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 odbyło się 26 lutego 2015 roku.

002